forumsportu.com.pl

sport, dieta, zdrowie

jak przytyć
Zdrowie

Jak przytyć – szybko i bez przykrych konsekwencji?

Podczas gdy wiele osób boryka się z nadmiarem kilogramów, są też takie, które chciałyby przytyć. Wbrew pozorom czasami nie jest to łatwe. Z różnych względów – np. z powodu szybkiego metabolizmu, uwarunkowań genetycznych, dużego stresu, anoreksji – przytycie nie jest łatwe. W takim wypadku trzeba się dobrze zastanowić jak przytyć. Na szczęście to jest możliwe, ale musisz pamiętać, że żeby przytyć 1 kg, trzeba przyjąć około 7000 kcal. To całkiem sporo i wcale nie jest łatwo uzyskać taki wynik.

Z głową

Na początek trzeba pamiętać, że tak jak nie powinno się zrzucać kilogramów zbyt szybko, tak też nie można ich zbyt szybko przybierać. Pamiętajmy, że może się to skończyć pojawianiem się rozstępów, a w skrajnych przypadkach nawet problemami z układem krążeniowym. Tyć powinno się też w dość wolnym tempie po to, by nie powodować reakcji szokowej organizmu. Dzięki temu też łatwiej będzie nadążyć za dopasowywaniem garderoby do zmieniającej się sylwetki.

Odżywki

Żeby cieszyć się z wyrzeźbionych mięśni, najpierw trzeba zbudować masę. Oznacza to, że żeby ćwiczenia na siłowni dały efekt, należy dostarczać organizmowi odpowiednio dużą ilość kalorii. Sportowcy używają specjalnych odżywek, które zawierają mieszankę węglowodanów i białek. Zazwyczaj odżywki te są sprzedawane w formie proszku, który należy wymieszać z wodą lub mlekiem. W ten sposób powstają koktajle, które należy spożywać pomiędzy posiłkami. Ważne jest jednak to, że nie mają one zastępować posiłków, ale być ich uzupełnieniem. W ten sposób dostarcza się organizmowi potężną dawkę dodatkowych kalorii. W przypadku sportowców kalorie te są zużywane podczas treningu. Osoby, które nie ćwiczą dzięki takim napojom szybko nabierzesz kilogramów – i to w krótkim czasie.

Nadmiar kaloryczny

W przypadku odchudzania się ważny jest deficyt kaloryczny. Jeśli chodzi o tycie, należy utrzymywać nadmiar kalorii. Nie chodzi tutaj jednak o objadanie się fast foodem i słodyczami z białym cukrem. Tycie powinno także być dość zdrowe. By nabrać dodatkowych kilogramów wciąż powinno się trzymać zbilansowanej diety. Najprościej jest jeść to, co dotychczas… ale zwiększyć porcje. Nie należy tego robić skokowo po to, by nie mieć ciągłego uczucia ciężkości i przepełnionego brzucha. Najlepiej jest każdego dnia po trochu zwiększać porcje lub też dokładać do swojego codziennego menu dodatkowe przekąski. Każda z nich to dodatkowe kalorie, które mogą pomóc przytyć.

Mniej ruchu

Niektóre osoby nie mogą przytyć ze względu na bardzo aktywny tryb życia. Są to osoby, które mają sporo na głowie i bardzo dużo trenują. Treningi są dobre dla sylwetki i zdrowia, ale osoby, które chcą przytyć, powinny zrezygnować z treningów spalających i nastawionych na pozbycie się wielu kalorii. Lepszym rozwiązaniem będą treningi, które budują siłę mięśniową, niż te wytrzymałościowe. Nie oznacza to jednak, że trzeba całkowicie zrezygnować z jazdy na rowerze, jogginu czy ulubionej tabaty. Chodzi jednak o to, by podczas tych aktywności nie było zużyte więcej kalorii, niż dostarczono organizmowi w dodatkowych posiłkach. Jeśli będziesz ruszać się zbyt dużo, to może okazać się, że spalisz więcej kalorii, niż przyjąłeś w rozszerzonej diecie.

Jedz przed snem

Wprawdzie jedzenie przed snem nie jest najzdrowsze… ale może pomóc Ci w szybkim zebraniu masy. Przed snem powinieneś zjeść coś kalorycznego, ale równocześnie lekkiego. Nie powinno być to ciężkostrawne, bo przecież chodzi o to, żebyś mógł spać w nocy spokojnie. Ostatni posiłek w ciągu dnia zjedz na godzinę przed snem. Kolacja powinna być dość kaloryczna i bogata w węglowodany. Może to być wspomniany już wcześniej odżywczy koktajl albo sałatka owocowa na bazie jabłek, winogron lub bananów. Wprawdzie owoce są zdrowe, ale zawierają sporo cukrów, więc jedzone przed snem mogą przyczynić się do wzrostu masy. Sięgaj też często po kasze, płatki zbożowe.

Idź do lekarza

Zanim zdecydujesz się samodzielnie walczyć ze swoją niedowagą, powinieneś odwiedzić lekarza. Być może jest jakaś przyczyna tego, że nie możesz przytyć. Dla pewności najlepiej jest skonsultować się ze specjalistą i wykonać przynajmniej podstawowe badania krwi. Dzięki nim będzie można określić, w jakiej formie jesteś i jakie działania można podjąć, by zmienić ten stan. Jeśli niedowaga jest spowodowana kwestiami zdrowotnymi, to lekarz może zalecić też przyjmowanie specjalnych odżywek medycznych. Są to preparaty bardzo kaloryczne, które dodatkowo są wzbogacone o witaminy, makro i mikroelementy. Z założenia takie odżywki mogą nawet być podstawą żywienia dla osób ciężko chorych.