Tutaj jesteś

Przyczyny zatkanego nosa bez kataru

25 sierpnia 2021 Zdrowie zatkany nos bez kataru


W obecnych czasach bardzo wiele osób zmaga się z takim problemem zdrowotnym, jak zatkany nos bez kataru. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej, a także zapoznać się z możliwymi przyczynami takiego stanu rzeczy.

Alergia

Zatkany nos bez kataru można mieć na przykład podczas zmagania się z takim problemem zdrowotnym, jak alergia. Jest to niedrożność nosa, która pojawia się bez uprzedniego przeziębienia oraz kataru. Najczęściej występuje na wiosnę podczas pylenia drzew, ale może także pojawić się również w innych okolicznościach. Zatkanie nosa w wyniku alergii następuje podczas kontaktu z alergenami. Wśród najczęściej występujących alergenów można wymienić pyłki drzew, kwiatów, traw, a także roztocza, kurz oraz sierść zwierząt.

Przeziębienie

Zatkany nos, czyli nieżyt nosa, może również pojawić się podczas standardowego przeziębienia. Dość często podczas niego nie pojawia się nawet katar, co bywa problematyczne, ponieważ ciężko jest oczyścić nos w tym przypadku. Najczęściej przeziębienia powodują różne rodzaje wirusów, dlatego tak ciężko jest z nimi walczyć. Są one niewidoczne dla oczu, dlatego najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie wspomaganie odporności.

Nieżyt polekowy

Nieżyt nosa może również być skutkiem zażywania dość zróżnicowanych leków. Wśród nich można na przykład wymienić leki hipotensyjne, a także niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak aspiryna. Dodatkowo nieżyt polekowy może być również konsekwencją stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Warto wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia nieżytu polekowego w przypadku przyjmowania wyżej wymienionych substancji, ponieważ jest to dość częste.

Zmiany naczynioruchowe

Zmiany naczynioruchowe to kolejna możliwa przyczyna wystąpienia zatkanego nosa bez kataru. Bardzo często uczucie zatkanego nosa pojawia się podczas zmian temperatur, na przykład podczas wejścia zimą do ciepłego pomieszczenia lub zjedzenia ciepłego posiłku. Zmiany naczynioruchowe w dużej mierze obejmują problemy z rozszerzaniem oraz zwężaniem się naczyń krwionośnych w śluzówce nosa. W tym przypadku pojawia się obrzęk, jednak nie jest produkowany nadmiar wydzieliny.

Mała wilgotność powietrza

Zatkany nos bardzo często jest również spowodowany po prostu zbyt małą wilgotnością powietrza, co dość często zdarza się w ogrzewanych pomieszczeniach. Niski poziom wilgotności powietrza sprawia, że śluzówka nosa staje się bardziej wysuszona i może pojawić się taki problem zdrowotny jak zespół suchego nosa. Warto pamiętać o takiej możliwości oraz postarać się o odpowiednie nawilżenie powietrza wewnątrz pomieszczeń, w których najczęściej się przebywa.

Czynniki drażniące

Wśród różnych przyczyn zatkanego nosa można również wymienić działanie czynników drażniących o różnym charakterze. Wśród nich można na przykład wymienić kurz, a także dym papierosowy oraz wszelkiego rodzaju środki chemiczne. Te substancje mogą mieć dość drażniący wpływ na śluzówkę nosa, co sprawi, że pojawi się uczucie jego zatkania. Warto zminimalizować działanie czynników drażniących na organizm człowieka, jeśli tylko jest taka możliwość. Takie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze.

Problemy z zatokami

Kolejną przyczyną zatkanego nosa bez kataru mogą być również wszelkiego rodzaju problemy z zatokami. W obecnych czasach u wielu osób bardzo często występuje przewlekłe zapalenie zatok, które objawia się między innymi uczuciem zatkanego nosa. Zapalenie zatok może mieć różne przyczyny, jednak wśród nich najczęściej wymienia się zakażenie wirusami lub bakteriami, a nawet grzybami. Warto to wziąć pod uwagę podczas prób wyleczenia tej nieprzyjemnej dolegliwości.

rower odzież

Redakcja forumsportu.com.pl

Redaktorzy Forumsportu.com.pl to zespół pasjonatów i ekspertów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści na temat sportu, zdrowia, diety, turystyki, zakupów i lifestyle. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które wspierają naszych czytelników w prowadzeniu aktywnego i zdrowego stylu życia. Każdy z naszych redaktorów posiada szeroką wiedzę i bogate doświadczenie w swojej dziedzinie. Regularnie uczestniczymy w szkoleniach, konferencjach i śledzimy najnowsze badania oraz trendy, aby być na bieżąco z najnowszymi odkryciami i innowacjami. Dzięki temu możemy zapewnić naszym czytelnikom dostęp do aktualnych i użytecznych informacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?