forumsportu.com.pl

sport, dieta, zdrowie

Czym jest ścieżka gimnastyczna i jaką warto wybrać?
Sport

Czym jest ścieżka gimnastyczna i jaką warto wybrać?

Powietrzna ścieżka akrobatyczna to ścieżka, którą bardzo często wykorzystują nie tylko amatorzy, ale także profesjonaliści w dziedzinie akrobacji. Można używać jej nie tylko na sali gimnastycznej, ale także w zaciszu własnego domu. Dmuchana ścieżka gimnastyczna ma wiele zalet, o których warto opowiedzieć.

Dlaczego dmuchana ścieżka gimnastyczna jest doskonałym wyborem?

Nie bez powodu ścieżki dmuchane zastąpiły ścieżki, które do tej pory były wykonywane głównie z pianki. Przede wszystkim, dmuchana ścieżka jest bardzo łatwa do rozłożenia, a także charakteryzuje się niewielką wagą. Łatwo można ją napompować, a także spuścić po zakończonych ćwiczeniach. Gimnastycy cenią ją również ze względu na to, że pomaga ona zapobiegać urazom, a także minimalizuje ból związany z różnego rodzaju upadkami i kontuzjami. Ścieżkę gimnastyczną łatwo można dopasować poprzez zwiększenie bądź zmniejszenie w niej ciśnienia. Dlatego też sprawdza się przy ćwiczeniach różnego rodzaju.

Wystarczy napompować ją raz, by móc odbyć kilkugodzinny trening bez konieczności uzupełniania powietrza. Jeśli chodzi o długość ścieżki gimnastycznej, to jest ona kwestią zależną od modelu – najkrótsze ścieżki mają 6 metrów długości, podczas gdy najdłuższe osiągają nawet 15 metrów. Napełnianie powietrzem nawet najdłuższej ścieżki nie zajmuje z reguły więcej niż minutę.

Z jakich materiałów wykonuje się ścieżki gimnastyczne?

Jeszcze do niedawna ścieżka gimnastyczna była wykonywana głównie z pianki PE. Ścieżki dmuchane są stosunkowo nowym rozwiązaniem, które szybko zdobyło wielu zwolenników. Materiały, jakie wykorzystuje się przy produkcji ścieżek dmuchanych, to pontonówki o mniejszej bądź większej gramaturze. Są one bardzo wytrzymałe, elastyczne, a także zabezpieczone przed działaniem pleśni, promieni słonecznych i grzybów. Po spuszczeniu powietrza materiał ścieżki łatwo można zgiąć i umieścić w specjalnej torbie. Dlatego też ścieżka gimnastyczna często bywa wykorzystywana przy okazji różnego rodzaju eventów i wydarzeń sportowych – wszystko dlatego, że bardzo łatwo przetransportować ją z miejsca na miejsce.

Zajmuje ona o wiele mniej miejsca, niż ścieżki wykorzystywane do tej pory, wykonane z pianki. Podsumowując, zastosowanie ścieżek gimnastycznych dmuchanych pozwoliło na zminimalizowanie ilości kontuzji i bolesnych urazów. Dzięki temu na zakup dmuchanej ścieżki decyduje się coraz większa liczba szkół, hal i obiektów sportowych. Fakt, że każdą ścieżkę można nadmuchać w niecałą minutę sprawia, że sportowiec może odbyć zamierzony trening praktycznie wszędzie i zawsze.