forumsportu.com.pl

forumsportu.com.pl – sport, dieta, zdrowie

jakie rolki kupić
Sport

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu rolek?

Wśród najbardziej popularnych sportów w obecnych czasach można wymienić jazdę na rolkach. Wiele osób zastanawia się, jakie rolki kupić. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z najważniejszymi aspektami.

Rodzaje rolek

Podczas zakupu rolek warto przede wszystkim zwrócić uwagę na ich rodzaj. Wśród najbardziej popularnych modeli rolek można wyróżnić rolki rekreacyjne, które są najchętniej wybierane przez wiele osób. Rolki tego rodzaju polecane są przede wszystkim do poruszania się po płaskie nawierzchni, dlatego są idealne dla wszystkich początkujących, którzy zaczynają swoją przygodę z tym sportem. Natomiast wśród pozostałych modeli rolek można wymienić następujące:
– rolki szybkościowe, które bardzo dobrze sprawdzą się podczas szybkiej i dynamicznej jazdy,
– rolki agresywne, które przeznaczone są dla osób wyczynowo uprawiających ten sport, ponieważ mają mniejsze kółka; idealnie sprawdzą się w skateparkach;
– rolki freestylowe, które najlepiej sprawdzą się podczas swobodnej zabawy, a także jazdy slalomem,
– rolki hokejowe, które przeznaczone są do uprawiania takiego sportu, jak gra w hokeja,
– rolki z wymienną płozą, które mogą być użytkowane zarówno jako rolki, jak i łyżwy, w zależności od sezonu,
– rolki regulowane, które najlepiej sprawdzą się w przypadku dzieci, ponieważ można je w dowolny sposób regulować.

Kółka

Kolejnym elementem, na który powinno się zwrócić uwagę podczas zakupu rolek, bez wątpienia są kółka. Są one odpowiedzialne za poruszanie się rolek. Zazwyczaj w rolkach znajdują się cztery kółka, dzięki którym możliwe jest odbywanie się sprawnej jazdy. Podczas wyboru kółek w rolkach należy zwrócić uwagę na następujące aspekty:
– średnica kółek, która wyrażana jest w milimetrach; im mniejsze kółka umieszczone są w rolkach, tym wolniej można na nich jeździć;
– twardość kółek, która oznaczona jest literą A oraz cyframi; im mniejsza wartość tego wskaźnika, tym bardziej miękkie są kółka w rolkach;
– profile kółek, które stanowią informację na temat zwrotności, a także szybkości rolek; profil płaski sprawdzi się podczas wolniejszej jazdy, profil ścięty pasuje do szybszej jazdy, a profil okrągły będzie idealny do średniej prędkości jazdy.

Łożyska

Wśród najważniejszych aspektów związanych z wyborem oraz zakupem rolek można również wymienić łożyska, które stanowią bardzo istotny element każdych rolek. Łożyska oznaczane są skrótem ABEC, a także cyframi. Im większa wartość cyfr, tym na rolkach można szybciej jeździć. Mniejsza wartość sprawdzi się podczas wolniejszej jazdy rekreacyjnej, co warto uwzględnić podczas zakupu rolek. Łożyska mogą być smarowane zarówno żelem silikonowym, jak i smarem. Warto sprawdzić ten aspekt przed wyborem produktu.

Płozy

Podczas wyboru rolek należy również sprawdzić płozy, na których są umieszczane kółka wraz z łożyskami. Płozy mogą być stworzone z dość zróżnicowanych materiałów. Wśród nich można wymienić zarówno tworzywo sztuczne, jak i stopy aluminium. Płozy stworzone z kompozytu bardzo dobrze amortyzują wszelkie wstrząsy podczas jazdy, dlatego z całą pewnością będą stanowiły doskonały wybór dla wielu osób. Jednak płozy wykonane z aluminium są dużo lżejsze, co również warto uwzględnić.

Buty

Ważnym elementem w każdych rolkach są również buty, dlatego warto je sprawdzić przed zakupem. Kółka wraz z pozostałymi elementami połączone są w bezpośredni sposób z butami, które powinny być w odpowiedni sposób wyprofilowane, a także usztywnione. Dzięki butom można uzyskać właściwą stabilizację podczas jazdy na rolkach, dlatego tak ważne jest ich prawidłowe dopasowanie. W butach powinna się znaleźć cholewka, a także sznurowane zapięcie. Dzięki temu zminimalizowane będzie ryzyko zwichnięcia nogi podczas jazdy na rolkach.

Hamulce

Wśród najważniejszych aspektów podczas wyboru oraz zakupu rolek można również wymienić odpowiednie dopasowanie hamulców. Hamulce sprawdzą się przede wszystkim wśród osób początkujących, ponieważ zapewniają właściwy poziom bezpieczeństwa, a także komfortu podczas jazdy. Hamulce najczęściej montowane są na jednej z rolek, obok prawej płozy. Dzięki nim można w dowolnym momencie się zatrzymać.

Rozmiar

Wybierając odpowiednie dla siebie rolki warto również zwrócić uwagę na ich rozmiar, który ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o prawidłową jazdę. But w rolkach nie powinien uciskać, dlatego tak istotne jest jego właściwe dopasowanie, a także zapięcie. Warto je uwzględnić podczas zakupu tego rodzaju produktów. Przed zakupem można również sprawdzić tabelę z rozmiarem poszczególnych rolek, ponieważ może to ułatwić proces przymierzania. Jednak warto pamiętać, aby but w rolkach w żaden sposób nie uciskał nogi podczas jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *