Rozwój cywilizacji spowodował, że człowiek XXI wieku stał się wygodny i pozbawiony instynktu pierwotnego przetrwania. To nic złego, że jako ludzie korzystamy z rozwoju technologicznego, próbując poprawić sobie komfort życiowy, umościć wygodne gniazdo i żyć pośród innych przedstawicieli naszego gatunku. Wielu jednak z nas czuje wewnętrzną potrzebę, bycia blisko z naturą i to nie w zbudowanym przez człowieka ZOO czy parku z ławkami i latarniami ulicznymi, a w prawdziwym dzikim terenie. W ciemnym lesie, w niedostępnych górach czy też na jałowych pustkowiach, to dopiero tam docenimy piękno naszej planety oraz zapomnimy o problemach codzienności.
Bushcraft – co to jest i jak odpowiednio się przygotować?
Sztuka przetrwania w dziczy, z wykorzystaniem naturalnych zasobów, jakie możesz w niej uzyskać, to właściwie definicja bushcraftu. Aby zostać bushcrafterem, musisz posiąść odpowiednie umiejętności i wiedzę, w jaki sposób wykorzystywać otaczający nas teren np. leśny do zapewnienia sobie schronienia, źródła ciepła oraz pożywienia. Dla osoby praktykującej spędzanie w ten sposób czasu najistotniejsze jest, aby żyć w harmonii z naturą bez konieczności nadmiernej eksploatacji jej zasobów, ponadto co konieczne do zapewnienia sobie podstawowych potrzeb. To w zasadzie różni bushcraft od survivalu. W tym drugim wypadku Twoim celem jest przetrwać w dziczy za pomocą wszelkich dostępnych metod i narzędzi, jakie posiadasz lub możesz zdobyć, wykorzystując otaczające Cię środowisko, a celem jest wydostanie się z trudnego terenu i przeżycie. Dla odmiany bushcrafter chce żyć w zgodzie z naturą, a nie przed nią uciekać, chcę ją poznawać i być niemym świadkiem jej funkcjonowania.
Rodzaje bushcraftu
Oczywiście są różne podejścia do zagadnienia bushcraftu. Początkujący lub bardziej pragmatycznie podchodzący do kwestii spędzania czasu na łonie natury bushcrafterzy, najczęściej korzystają z wszelkich dostępnych metod i narzędzi, które pozwalają na funkcjonowanie w głuszy. Narzędziami takimi mogą w tym wypadku być wszelkiego rodzaju plecaki taktyczne, siekiery, piły, noże, namioty, trapy, śpiwory, a nawet kuchenki turystyczne. Jest to tzw. bushcraft praktyczny, będący również jego najbardziej popularną formą, która jest najbardziej zbliżona do survivalu. Część doświadczonych osób stara się minimalizować używanie wszelkich technologicznych nowinek oraz narzędzi ułatwiających przetrwanie, na rzecz podejścia bardziej zgodnego z tym, jak funkcjonowali nasi przodkowie, jest tzw. bushcraft prymitywny. Pewną popularnością cieszy się także odmiana rekonstrukcyjna bushcraftu, która polega na posługiwaniu się ekwipunkiem z czasów pionierów bushcraftu.
Co warto zabrać ze sobą, gdy idziemy w teren?
Jak już wspominaliśmy, wiele zależy filozofii, jaką przyjmiesz na starcie, czy faktycznie chcesz żyć jak niemalże nasi pierwotni przodkowie, czy też jednak będziesz używał, przynajmniej podstawowych i najpotrzebniejszych osiągnięć ludzkiej cywilizacji, służących do sprawnego funkcjonowania na łonie natury. Są jednak pewne podstawowe elementy, które zawsze warto zabrać ze sobą, gdyż mogą one uchronić Twoje zdrowie przed uszczerbkiem i zapewnić Ci bezpieczeństwo. Co zatem powinieneś mieć ze sobą?
- źródło ognia – zapalniczka lub dwie, zapałki szturmowe czy też krzesiwo, to podstawowe wyposażenie każdego, kto lubi nocować w leśnej głuszy
- nocne schronienie – czyli wszelkiego rodzaju karimaty, śpiwory, namioty czy też hamaki oraz tarpy. Rozwiązań noclegowych jest wiele, wszystko zależy od miejsca, w jakim będziesz spędzać noc oraz od Twoich osobistych preferencji.
- nóż – to podstawowe narzędzie każdego bushcraftera, którym wykonasz niemalże wszystkie najważniejsze czynności podczas pobytu w lesie.
Można powiedzieć, że powyższy ekwipunek to zupełna podstawa, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i móc przetrwać noc w trudnych warunkach. Oczywiście lista rzeczy i narzędzi, jakie możesz ze sobą zabrać, a nawet powinieneś, jest bardzo długa i wiele zależy od terenu, w jakim przyjdzie nam spędzać czas. Ważne jest, aby zapewnić sobie źródło pożywienia, a co za tym idzie posiadać naczynia oraz sztućce mogące pomóc przy przygotowaniu posiłku. Bardzo ważnym elementem jest posiadanie latarki oraz kompasu.
Traser, czyli zegarek taktyczny dla profesjonalistów
Sporą popularnością obecnie cieszą się również wysokiej klasy zegarki taktyczne, które łączą w sobie funkcje kompasu oraz czasomierza. Dzięki tego typu rozwiązaniu technologicznemu jesteś w stanie określić nasze położenie, nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach terenowych oraz pogodowych. Świetnymi recenzjami wśród bushcrafterów cieszą się produkty marki Traser, które są używane w siłach zbrojnych wielu państw świata. Zegarki Traserprócz wodoodporności i świetnie sprawującego się kompasu posiadają technologię trigaligh, czyli system podświetlenia niewymagający zewnętrznego źródła zasilania.
Zegarki Traser – taktyczna jakość
Bushcraft jest sztuką harmonijnego funkcjonowania na łonie natury, która jednocześnie wymaga od Ciebie posiadania umiejętności do życia w dziczy oraz narzędzi to ułatwiających. Oprócz podstawowych elementów ekwipunku, takich jak źródło ognia, namiot czy nóż, warto również zaopatrzyć się w zegarek taktyczny, który w bardzo niesprzyjających warunkach pogodowo-terenowych, może okazać się elementem niezbędnym do uniknięcia poważniejszych kłopotów. Zobacz pełną ofertę zegarków taktycznych Traser idealnych do bushcraftu i skorzystaj ze specjalnego kodu rabatowego TAKTYK10, który daje -10% rabatu na zakupy na stronie Zegarownia.pl. Promocja trwa do końca roku.