Tutaj jesteś

Jak wybrać kask narciarski?

29 listopada 2021 Zakupy kask narciarski

Jazda na nartach to aktywność, która może sprawiać wiele frajdy, ale nie powinno się przy tym zapominać o swoim bezpieczeństwie. Uprawianie tego sportu wiąże się z ryzykiem upadków, co dotyczy szczególnie początkujących pasjonatów tej formy aktywności. Tak naprawdę każdy powinien pamiętać o tych kwestiach, niezależnie od poziomu umiejętności. Kluczowy dla Twojego bezpieczeństwa jest dobór odpowiedniego kasku. Sprawdź, jak go dopasować.

Kask narciarski – na co zwrócić uwagę?

Obowiązek noszenia kasku obowiązuje w Polsce narciarzy, którzy nie ukończyli 16. roku życia, ale w praktyce z takiej formy ochrony korzysta zdecydowana większość fanów tego sportu bez względu na poziom zaawansowania. Uzasadnienie jest stosunkowo proste – ochrona przed potencjalnymi urazami. Na rynku mamy przeróżne kaski narciarskie, dostępne w różnej cenie. Przedstawiamy kwestie, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego kasku.

Rozmiar kasku narciarskiego

Pamiętajmy, że nie ma uniwersalnej tabeli rozmiarów obowiązującej dla wszystkich producentów. Dostępne są modele z regulacją lub bez – te pierwsze mają 2-3 rozmiary, a drugie np. pięć. Zanim zdecydujemy się na dany kask, najpierw sprawdźmy obwód głowy, a następnie zweryfikujmy, jaki rozmiar jest sugerowany przez producenta przy danym obwodzie. Taką informację możemy znaleźć w opisie produktu.

Konstrukcja kasku

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kasków, biorąc pod uwagę kwestię konstrukcji. Oto one:

  • In mould – są lekkie, pokryte na zewnątrz twardą powłoką.
  • Hardsheel – w tym przypadku warstwy są dwie. Najpierw in mould, a na nim grubsza skorupa, która go pokrywa.
  • Połączenie obu rozwiązań – pokryte częściowo sztywną powłoką, a w pozostałych miejscach sztywną skorupą.

Normy bezpieczeństwa

Na wewnętrznej stronie kasku możesz sprawdzić informacje o jego modelu, rozmiarze, a także o normach bezpieczeństwa. Sprawdź, czy znajduje się tam następujące oznakowanie: CE EN 1077:2007 (norma europejska) lub ASTM F-2040 (norma amerykańska). Jeśli tak, to oznacza, że masz do czynienia z kaskiem bezpiecznym, wykonanym z wytrzymałego materiału.

Zapięcia w kaskach

Zastosowanie mają różne rozwiązania. Najpopularniejszym w dalszym ciągu pozostaje pokrętło z mikroregulacją, ale coraz częściej wykorzystywane są systemy typu CustomAir. W pierwszym przypadku do Twojej dyspozycji jest pokrętło, a w drugim – odpowiednia regulacja następuje poprzez dopompowanie powietrza do komory, która znajduje się w części z tyłu głowy. Na rynku dostępne są również kaski zabudowane, w których regulacja nie występuje – w takim przypadku powinniśmy zwrócić jeszcze większą uwagę na ich odpowiednie dopasowanie.

Rodzaj zapięcia w kasku

Wygodnym i popularnym rozwiązaniem jest zapięcie magnetyczne. Jeśli bierzesz pod uwagę również inne, to miej na uwadze, że powinny Ci one dawać możliwość łatwego zapięcia oraz odpięcia na stoku bez konieczności zdejmowania rękawic.

Kask z przyłbicą czy z goglami?

Do wyboru masz kaski narciarskie z szybką zintegrowaną, rozwiązania z przyłbicą i kaski z goglami. W pierwszym przypadku masz jeden problem z głowy, gdyż nie musisz dopasowywać gogli. Jesteś jednak wtedy skazany na wybór jednego z dostępnych wariantów szyb. Możesz również wybrać kask z przyłbicą, która tworzy całość w stosunku do rozwiązania z goglami, ale za to nie zapewnia takiej szczelności.

Wybierz odpowiedni kask narciarski

Poświęć czas na wybór odpowiedniego kasku narciarskiego, a najlepiej skorzystaj z naszej pomocy. Sklep narciarski skiracecenter.pl zapewnia wsparcie przy podejmowaniu decyzji. Wspólnie wybierzemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.

rower odzież

Redakcja forumsportu.com.pl

Redaktorzy Forumsportu.com.pl to zespół pasjonatów i ekspertów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści na temat sportu, zdrowia, diety, turystyki, zakupów i lifestyle. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które wspierają naszych czytelników w prowadzeniu aktywnego i zdrowego stylu życia. Każdy z naszych redaktorów posiada szeroką wiedzę i bogate doświadczenie w swojej dziedzinie. Regularnie uczestniczymy w szkoleniach, konferencjach i śledzimy najnowsze badania oraz trendy, aby być na bieżąco z najnowszymi odkryciami i innowacjami. Dzięki temu możemy zapewnić naszym czytelnikom dostęp do aktualnych i użytecznych informacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?