forumsportu.com.pl

sport, dieta, zdrowie

jak się ubrać w góry
Turystyka

Jak się ubrać w góry i nie żałować?

Ubranie się w góry nie należy do prostych zadań. Nie bez powodu mówi się, że pogoda w górach może zmienić się nawet w kilka chwil. Dlatego warto jest dobrze przygotować się do każdego wyjścia w góry po to, by później nie żałować. Jak się ubrać w góry, by być gotowym na każdą sytuację na szlaku?

Dobre buty

Podstawą górskiego ubioru powinny być odpowiednie buty. Najlepiej, by nie były to zwykłe buty sportowe, ale obuwie specjalnie zaprojektowane do tego, by poruszać się w nim po trudnym terenie. Takie buty zazwyczaj mają wyższą cholewkę, która chroni przed uderzeniem lub skręceniem kostki. Może to przydać się podczas przypadkowego upadku. Stabilizacja kostki jest też przydatna w czasie podchodzenia pod górę. Dzięki niej można pewniej stawiać stopy i nie bać się zranienia przez kamienie. Specjalnie trapery mają też wzmocnione podeszwy. Pozwala to na zwiększenie tarcia pomiędzy nimi a podłożem, co zmniejsza ryzyko tego, że się poślizgniesz. Również podnosi to komfort samego użytkownika butów, który nie czuje na stopach twardego i nierównego podłoża. To właśnie dzięki temu można bez obaw o ból stóp, spędzić cały dzień, chodząc po kamienistych ścieżkach. W przypadku trudnych podejść i wyjątkowo skalistych szlaków odpowiednie buty są niezbędne. Wyjście na szlak w klapkach, sandałach albo butach na obcasie jest niedopuszczalne i bardzo niebezpieczne. Trzeba koniecznie pamiętać, że może się ono zakończyć tragedią.

Kurtka przeciwdeszczowa

W górach przyda się też dobra kurtka przeciwdeszczowa. Powinna chronić też przed wiatrem, który w górskich terenach bywa wyjątkowo przeszywający i uciążliwy. Ochrona przed wiatrem jest niezwykle ważna, bo to właśnie ona zdecydowanie podnosi komfort każdej wycieczki. Dobra kurtka powinna być równocześnie dość cienka, co pozwala na schowanie jej do plecaka. Nikt nie chciałby przecież chodzić w kurtce przy słonecznej pogodzie. Jednak, gdy się ona zmieni, to z pewnością dobrze będzie wyjąć z plecaka odpowiednią kurtkę. Szczególnie polecane są kurtki typu softshell, które są dość ciepłe, dobrze chronią przed wiatrem i deszczem, a równocześnie można je łatwo złożyć.

Spodnie

W przypadku amatorskich przechadzek po górach nie ma sensu kupować specjalnych spodni. Należy jednak pamiętać, by były one wygodne i dość ciepłe. W górach nawet w słoneczne dni może być trochę chłodno, więc warto się zabezpieczyć. Spodnie nie powinny być wykonane ze śliskiego materiału. Powinny też koniecznie być długie. Dzięki temu skóra nóg będzie chroniona przed zadrapaniami, które mogłyby powstać na skutek upadku. Pamiętajmy, że w górach jest też wiele roślin, które mogłyby uszkodzić skórę. Bezpieczniej jest więc po prostu założyć długie spodnie, które odpowiednio zabezpieczą całe nogi. Dobrze wybierać spodnie z kieszeniami. Dzięki temu telefon można mieć zawsze w zasięgu dłoni, a to ważne, gdyby konieczne było wezwanie pomocy. Kieszenie mogą pomieścić najważniejsze drobiazgi, więc warto upewnić się, że spodnie są w nie wyposażone.

Bielizna termiczna

Bielizna termiczna przyda się podczas górskich wędrówek zimą. To właśnie wtedy pogoda bywa wyjątkowo kapryśna. Bielizna powinna mieć odpowiedni rozmiar. Musi dobrze przylegać do ciała, by mogła dobrze pełnić swoją rolę. Taka bielizna powinna być używana właściwie już od jesieni aż do wczesnej wiosny. Zdarza się jednak, że nawet latem trzeba po nią sięgnąć, jeśli pogoda jest niesprzyjająca. Jeżeli więc planujesz często wybierać się na górskie przechadzki, to koniecznie powinieneś się w nią wyposażyć. Zimą jest obowiązkowa. Można kupić ją w sklepach z odzieżą sportową i co ważne – można wykorzystywać także podczas joggingu czy jazdy na rowerze. Przy minusowych temperaturach można nosić ją właściwie każdego dnia.

Czapka

Może wydawać się to absurdalne, ale w górach czapka może przydać się przez cały rok. Silny wiatr może być przyczyną bólu ucha i nieprzyjemnego uczucia szumu w głowie. Można go uniknąć poprzez noszenie ciepłej czapki. Warto jednak pamiętać, że nakrycie głowy może się też przydać w pełni lata, kiedy grzeje słońce. Wtedy czapka chroni przed udarem słonecznym. Niezależnie od pory roku nakrycie głowy po prostu powinno się mieć przy sobie. Trzeba też pamiętać, by wyposażyć w nie najmłodszych uczestników wyprawy. Dzieci są zdecydowanie bardziej wrażliwe, więc łatwo o to, by niefrasobliwość zakończyła się kłopotami zdrowotnymi.

Odpowiedni plecak

W góry powinno się wychodzić wyłącznie z plecakiem. Nie ma przecież możliwości, by wszystkie niezbędne rzeczy schować w kieszeniach. Dlatego właśnie w górach może się przydać dobry plecak. Powinien być pakowny, ale też komfortowy. Chodzi o to, by miał szerokie szelki oraz pas biodrowy, które umożliwiają rozłożenie ciężaru na większą powierzchnię ciała. Dzięki temu noszenie obciążenia nawet na dłuższych trasach. Dobry plecak powinien też mieć kieszenie, które ułatwią utrzymanie w nim porządku. Chodzi o to, by skrócić czas potrzebny do wyjęcia z niego poszukiwanej rzeczy. Niektóre torby mają nawet kieszenie termiczne, które ułatwiają utrzymanie temperatury zabranego ze sobą posiłku.